دوره آموزشی پژواک

ضرورت

دنیای مجازی امروز باعث‌ شده است تا بسیاری از افراد جامعه بیشترین زمان خود در طول روز را در شبکه‌های اجتماعی سپری کنند. در مورد مضرات فضای مجازی تاکنون بسیار سخن گفته شده است، اما نکته قابل توجه آن، قدرت فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی در امر پاسخگویی بسیاری از مسئولان بوده و بدون شک در بالارفتن روحیه مطالبه‌گری نقش به‌سزایی را ایفای کرده است.

مقام معظم رهبریمدظله العالی در توصیف اهمیت ورود به فضای مجازی و کنش­گری فعال در این عرصه می­فرمایند: «اگر از فضای مجازی غافل شویم، اگر نیروهای مؤمن و انقلابی این میدان را خالی کنند، مطمئنا ضربه خواهیم خورد.» ایشان همچنین همواره جوانان را به مطالبه­گری هوشمندانه دعوت کرده و راه تحقق اهداف انقلاب را مطالبه آرمان­ها اعلام می­کنند و می­فرمایند: «لشکر جوانان مؤمن و انقلابی باید وارد میدان مطالبه دائم و هوشیارانه آرمان­ها و کمک به تحقق اهداف انقلاب شود و در مقابل تخریب افکار عمومی و فضاهای نخبگانی و مدیریتی، سد ایجاد کند.» لذا اهمیت و ضرورت ورود به فضای مجازی و شبکه­های اجتماعی را می­توان از این منظر دانست که این فضا ظرفیت مناسبی است تا از طریق آن، مسائل اقشار مختلف مردم به صورت عمومی مطرح شود و مسئولین مربوطه بدین طریق نسبت به این مسائل آگاهی پیدا کنند. همچنین مردم را از این طریق می­توان نسبت به مسائل مهم و دارای اولویت برای کشور مطلع کرد.

بنابراین فضای مجازی فرصت مناسبی را به منظور مطالبه­ این مسائل اعم از مشکلات مردم و نیازهای اصلی کشور را از مسئولین امر فراهم می­آورد. البته عدم مدیریت صحیح فضای مجازی موجب جایگزینی مسائل فرعی به جای مسائل اساسی می­شود که انحراف افکار عمومی پدید می­آید و عمدتا این مدیریت به واسطه حضور و عملکرد به موقع کنشگران انقلابی و مؤمن به اهداف و آرمان­های کشور تحقق پیدا می­کند.

اهداف

اهداف این دوره را در دو بخش متصور هستیم:

الف: اهداف کوتاه مدت

1.     آشنایی با ابزار و لوازم اساسی در مطالبه­گری و فضای سایبر

ب: اهداف بلند مدت

1.     استمرار فعالیت مطالبه­گری به صورت مستقل و ایجاد فضای رقابتی در عین وحدت در کار.

نتایج و انتظارات

انتظار می­رود بعد از اتمام دوره نتایج ذیل برای اعضا حاصل شده باشد:

 1. تهیه گزارش و نوشتن خبر از یک موضوع
 2. تهیه مستند موبایلی
 3. استفاده موثر از ابزار مطالبه­گری مانند تجمع، نامه سرگشاده و…
 4. توان برگزاری مصاحبه سیاسی
 5. نوشتن نامه حقوقی و بیانیه
 6. رصد جریانات فعال در فضای مجازی
 7. ایجاد فضای مطالبه­گری در فضای مجازی با استفاده از مواردی که در سرفصل­های به آن اشاره شد

شرایط مخاطبین جهت شرکت در دوره

 1. دارای مدرک کارشناسی و ارشد
 2. آشنایی با کار تشکیلاتی
 3. داشتن روحیه مطالبه­گری
 4. فعال بودن در فضای مجازی ( توئیتر، اینستاگرام، تلگرام و…)
 5. آشنایی با سرفصل­های این دوره در سطح مقدماتی

شرایط هسته ­ها

1.     وجود حداقل 5 نفر از یک استان

سرفصل­ها

برخی از این سرفصل­ها عبارت­اند از:

برای ثبت نام کلیک کنید