دوره آموزشی فانوس

ضرورت دوره

رهبر معظم انقلابمدظله­العالی با نگاه کلان و راهبردی خود، در بیانات گوناگونی به مسئله‌ «اهمیت رسانه‌» پرداخته‌اند و نکات ارزنده‌ای در خصوص چیستی، اهمیت، چگونگی سرمایه‌گذاری و استفاده‌ی قدرت‌ها، نقش رسانه در معادلات جهانی و منطقه‌ای، راهکارهایی برای عملکرد صحیح در عرصه رسانه و … بیان داشته‌اند. از طرفی ایشان در بیانیه گام دوم تأکید ویژه‌ای بر ورود نسل جوان مؤمن، دانا و پرانگیزه در عرصه های مختلف مدیریتی و مطالبه‌گری کشور از جمله عرصه فرهنگی، سیاسی و اقتصادی نمودند و نیروی انسانی مستعد و کارآمد را مهمترین ظرفیت امید بخش کشور دانسته‌اند. ایشان جوانان را راهکار اصلی و قطعی رفع مشکلات کشور به عنوان محور حرکت عمومی جامعه می دانند.

به‌کارگیری رسانه‌ها به‌عنوان ابزاری جهت تأثیرگذاری بر افکار عمومی، احساس و ادراک مردم و اهداف مدنظر برای تصویرسازی از خود و جبهه‌ی مقابل و جلوگیری از تاثیر عملیات‌های روانی دشمن، به‌وسیله‌ی فعالیت جوانان و اصحاب رسانه و راهبری و خط‌مشی‌گذاری و تبدیل آن به گفتمان مردمی از اهمیت بالایی برخوردار است.

اکنون با شناختی نسبی از این مفهوم رسانه و اهمیت آن از منظر رهبر انقلابمدظله­العالی، ضروری است تا با شناسایی و پرورش و آموزش نیروهای دغدغه مند و جوانان فعال انقلابی از طریق تشکیل هسته های کارآمد، وارد این عرصه حساس شد. در همین راستا فضای رسانه ای بستری است برای نقش آفرینی موثر در شاکله سیاسی-فرهنگی-اجتماعی کشور که با کنشگری فعال و منسجم می‌توان بسیاری از مطالبات مردم و انقلاب را به نتیجه رساند. چه از لحاظ بعد نظری و چه از لحاظ بعد عمل.

در کنار این مطالبه گری و گفتمان سازی، نیم نگاهی باید به جنگ رسانه ای دشمن به عنوان سلاح شیمیایی مخرب و اثراتی که در جامعه می گذارد، داشت. تولیدات رسانه ای اعم از مستند، موشن گرافیک و طراحی های گرافیکی که توسط هسته های منسجم جوانان در اقصی نقاط کشور تولید میشود نقش بسزایی در جنگ رسانه ای همه جانبه دشمن دارد. یک از دلایل قوت دشمن در عرصه رسانه استفاده از تولیدات رسانه ای قوی و متعدد می باشد که برای جلوگیری از تاثیرات آن در جامعه نیاز به رویارویی در این عرصه است. جوانان به عنوان نیروهای فعال و بانشاط میتوانند این خلا عظیم در کشور را با تولیدات خود پر کنند. هدف این دوره بر این اساس تنظیم شده است تا کشور بتواند از ظرفیت این نیروها در راستای اهداف انقلاب اسلامی بهره مند شود.

اهداف دوره

o        آموزش مقدماتی(سطح یک) و پیشرفته(سطح دو) نیروهای فعال جوان که توانایی کار تشکیلاتی در قالب هسته­های رسانه­ای را دارند.

o        شناسایی هسته و گروه­های مستعد برای ادامه کار و تشکیل هسته­های فعال دانشگاهی و استانی و منطقه­ای

o        استمرار فعالیت رسانه­ای در موضوعات مورد نیاز انقلاب و کشور

o        جذب نیروهای فعال رسانه­ای و وسعت بخشیدن به فعالیت­های خود

o        شناخت موضوعات مهم کشور و شناخت زمان مناسب جهت ایجاد فضای مطالبه­گری و گفتمان سازی با استفاده از قالب­های رسانه­ای

o        عملکرد تخصصی­تر و حرفه­ای­تر در هر یک از قالب­های رسانه­ای

نتایج و انتظارات

1-  توجیه فکری ـ انگیزشی مخاطبین بر اساس رویکرد و هدف کلی دوره رسانه فانوس

2-  ارائه آموزش­ها و تجربیات لازم در طول دوره جهت فعالیت رسانه‌ای گرافیکی و مستندسازی

3-  شناسایی گروه­ها و هسته­های فعال و مستعد برای کار رسانه­ای در سطح منطقه و استان و دانشگاه

شرایط مخاطبین دوره

1-  دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد

2-  داشتن روحیه انقلابی دغدغه نقش آفرینی در حل مسائل کشور

3-  حتی الامکان در دانشگاه یا استان خود دارای هسته و گروه 5 نفره باشند

4-  آشنایی کلی با فضای کلی رسانه و کارهای گرافیکی و دغدغه رسانه ای

5-  داشتن سابقه کار تشکیلاتی

6-  دارای چرخه اقتصادی در جهت رفع نیازهای معیشتی اعضای هسته­ها

سرفصل های دوره

برخی از سرفصل­های دوره عبارتند از:

–         اصول سوژه­یابی

–         سوژه­پردازی

–         طراحی گرافیک: مقدمات و تکنیک­های طراحی

–         موشن گرافیک: مقدمات و مبانی و تکنیک­ها

–         مستندسازی: مقدمات فیلمنامه نویسی، تصویربرداری، تدوین و ساخت پروژه

–         مقدمات و مبانی طراحی سایت و اپلیکیشن

–         سطح دو و پیشرفته طراحی گرافیک و مستندسازی و موشن گرافیک

–         و …

برای ثبت نام کلیک کنید