ثبت نام دوره علوم انسانی اجتماعی ماوا

باسمه تعالی

دغدغه تحول علوم انسانی و بومی­سازی و اسلامی­سازی آن اگرچه چهاردهه در انقلاب اسلامی پیگیری شده است و به دلالیل مختلف هنوز توفیق چشم­گیری در آن حاصل نشده است اما همچنان جزو مباحث مورد تاکید صاحب­نظران و همچنین مقام معظم رهبریمدظله العالی است زیرا تنها راه برون­رفت از مشکلات جامعه اسلامی در حوزه­های مختلف زندگی اجتماعی قلمداد می­شود.

لذا پیگیری این امر و سعی و تلاش بی­وقفه به منظور رسیدن به این هدف غایی که همان بومی­سازی و اسلامی­سازی علوم انسانی است، بالاخص امروزه که ناکارآمدی اندیشه­ های غربی در زندگی اجتماعی جوامع بیش از پیش نمایان شده است، ضروری است.

ثبت نام دوره علوم انسانی اجتماعی ماوا

تعریف دوره

دوره نقش‌آفرینی در علوم انسانی و اجتماعی مأوا با هدف شناسایی، آموزش و نهایتا جذب پژوهشگران منتخب و بکارگیری در مراکز علمی و تحقیقاتی برگزار می­شود.

اهداف و انتظارات کلی دوره

جذب اولیه

پس از تکمیل ثبت ­نام، اطلاعات تکمیلی افراد با رعایت امانت تحویل هسته گزینش ماوا می­گردد. پس از مطالعه و بررسی اطلاعات ثبت­ نامی، افراد برگزیده اعلام خواهند شد. هسته گزینش ماوا، ملاک­ها و معیارهایی را در پذیرش داوطلبین در نظر می­گیرد که از جمله آن­ها می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

–           سابقه تحصیلی و پژوهشی

–         سابقه فعالیت­های مختلف در علوم انسانی و اجتماعی

–         توانایی­ها و مهارت­های مختلف

لازم به ذکر است که محدودیتی از لحاظ طلبه یا دانشجو بودن افراد، محل تحصیل، رشته و مقطع تحصیلی برای ثبت ­نام در نظر گرفته نشده است. همچنین دوره هم برای برادران و هم برای خواهران بوده و اطلاعات تمامی علاقمندانی که اقدام به ثبت­ نام می­کنند مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

قالب­های آموزشی دوره

برنامه­ها حسب شرایط برای تعداد محدودی از داوطلبان به صورت حضوری (با رعایت پروتکل های بهداشتی) در شهر مقدس قم و برای سایرین به صورت مجازی برگزار خواهد شد. محتوای برنامه­ ها به­ صورت مجازی به­دست آن دسته از داوطلبینی که علیرغم برنامه ­ریزی­های دوره ماوا، کلاس­های تحصیلی­شان با برنامه­ های دوره ماوا تداخل داشته باشد، قرار خواهد گرفت.

دوره حضوری در قالب­های زیر برگزار خواهد شد:

  1. کارگاه

کارگاه‌های آموزشی، نظری و عملی با حضور پژوهشگران برجسته و مدرسان توانمند یکی از مهم­ترین برنامه­ها در طول دوره است. در این کارگاه­ها، بر اساس محوری که داوطلب انتخاب کرده است، مهارت­های لازم جهت ایفای نقش فعال آموزش داده می­شود.

بسته مکمل کارگاه­ها، کلاس­های آموزشی است. هدف اصلی کلاس­های آموزشی افزایش دانش داوطلبان در محورهای انتخابی بوده که این امر با بهره­گیری از مدرسان و اساتید برجسته صورت می­پذیرد.

برنامه­های مطالعاتی یکی از اثرگذارترین و زود­بازده ­ترین برنامه­های دوره خواهد بود. برنامه­ های مطالعاتی متناسب با محور و حوزه­رشته انتخابی داوطلبان تنظیم و در فواصل زمانی منظم به آن­ها ارائه می­شود. فعالیت­ های جانبی مانند مباحثه، ارزیابی شفاهی و ارائه­های علمی به عنوان مکمل برنامه مطالعاتی جهت افزایش کارآمدی آن­ها در نظر گرفته شده است.

جلسات مشاوره در تمامی مراحل دوره نقش مهمی در استعدادیابی و جهت­ دهی مسیر حرکت علمی داوطلبان ایفا می­کند. این جلسات با حضور پژوهشگران برجسته و مشاوران علمی برگزار می­شود.

ارزیابی مخاطبان

ارزیابی مخاطبان دوره در مراحل متعددی صورت می­گیرد.

افراد برگزیده به منظور جذب به عنوان پژوهشگر، به مجموعه­ های علمی و تحقیقاتی معرفی خواهند شد.