تشکیل هسته های جوان و انقلابی

بسمه‌تعالی

رهبر معظم انقلابمدظله­العالی در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با صدور «بیانیه‌ی گام دوم انقلاب» توصیه‌هایی اساسی به‌منظور «جهاد بزرگ برای ساختن ایران اسلامی بزرگ» ارائه فرمودند. در این بیانیه، ایشان جوانان را «محور تحقق نظام پیشرفته‌ی اسلامی» برشمردند و تأکید ویژه­ای بر ورود نسل جوان مؤمن، دانا و پرانگیزه در عرصه­های مختلف مدیریتی کشور ازجمله عرصه­ی اقتصادی نمودند. ایشان نیروی انسانی مستعد و کارآمد را مهم‌ترین ظرفیت امید‌بخش کشور دانستند.[1] از طرفی باید به این نکته توجه کرد که پیشرفت مقوله­ای دانش‌بنیان است.[2] بنابر‌این پیشرفت انقلاب اسلامی بایستی توسط جوانان و با رویکردی کاملاً علمی و مبتنی بر دانش صورت گیرد.

در دیدار اخیر دانشجویان با مقام معظم رهبری در خرداد ماه سال جاری، ایشان در تبیین راهبردهای نقش‌آفرینی جوانان و کارهایی که می­تواند به نسل جوان در نقش و شأنِ محور بودنِ حرکت عمومی جامعه کمک کند و ظرفیت لازم را به این نسل بدهد، از تشکیل کارگروه­های تخصصی در عرصه­های مختلف فرهنگی، سیاسی، نهضتی، علمی، جهادی، اقتصادی و… صحبت به میان آوردند. تشکیل کارگروه در عرصه­های مختلف در بیانات رهبر انقلاب، همان هسته‌هایی است که حضرت امام خمینی (ره) در متن پیام تشکیل بسیج دانشجویی و طلاب با عنوان ایجاد هسته­های مقاومت برای تشکیل حکومت بزرگ اسلامی به آن‌ها اشاره می­کنند:

«باید بسیجیان جهان اسلام در فکر ایجاد حکومت بزرگ اسلامی باشند و این شدنی است، چرا که بسیج تنها منحصر به ایران اسلامی نیست، باید هسته‌های مقاومت را در تمامی جهان به وجود آورد و در مقابل شرق و غرب ایستاد.»

سازمان بسیج دانشجویی کشور مطابق با رسالت و مأموریت تعیین‌شده خود مبنی بر «تربیت نیروی تراز انقلاب اسلامی» به دنبال تربیت نیروهایی است که بتوانند در پیشبرد انقلاب که با شناسایی و حل مسائل انقلاب اسلامی صورت می­گیرد، نقش‌آفرین باشند که این امر با ایجاد تخصص و تعهد، انتقال تجربیات و آشنایی با مسائل کشور، صورت می­گیرد.

لذا منطبق با بیانات راهگشای مقام معظم رهبریمدظله­العالی، «تربیت نیروی جوان تراز انقلاب اسلامی» محور اصلی فعالیت قرار گرفته و در این راستا شناسایی، آموزش و تشکیل هسته­های «علمی»، «گفتمان سازی»، «مطالبه گری» و «اقدام» در دستور کار قرار می‌گیرند. درنتیجه، دوره­ی «هسته­های علمی» (علوم انسانی، علوم پایه، علوم فنی) ناظر به حوزه­ی مسأله­یابی و حل مسئله، دوره‌ی «هسته­های مطالبه گری سایبری» ناظر به حوزه­ی مطالبه گری، دوره­ی «هسته­های رسانه­ای» ناظر به حوزه‌ی گفتمان سازی و دوره­ی «هسته­های اقتصادی» ناظر به حوزه­ی اقدام عملی، طراحی و برگزار خواهند شد.


[1] http://farsi.khamenei.ir/message-content?id=41673

[2] http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=25993