آیت الله علیرضا اعرافی

رزومه استاد

آیت الله علیرضا اعرافی ریاست جامعه المصطفی العالمیه، ریاست حوزه علمیه سراسر کشور و امامت جمعه میبد و قم را برعهده دارد.

زندگی‌نامه
ایشان تحصیلات کلاسیک خود را در دیار خود آغاز کرده و پس از خواندن مقداری از دروس ادبیات، در سال ۱۳۴۹ به قم آمد و همان‌جا تحصیلات دوره ابتدایی خود را تکمیل کرد و همزمان دروس حوزه خود را آغاز نمود و به سرعت دروس دوره مقدمات و سطح را به پایان رسانید؛ به گونه‌ای که در سال ۱۳۵۶ به درس خارج راه یافت. ایشان در طی این سال‌ها از شرکت در دروس فلسفی نیز بازنماند و آن دروس را نیز به حد کمال فرا گرفت و نیز در درس اخلاق استادان خود حضور جدّی داشت. ایشان در ضمن تحصیل دروس حوزوی، زبان‌های عربی و انگلیسی را فراگرفت و از مطالعات در رشته‌های ریاضی و فلسفه غرب نیز بازنماند و بسیاری از کتب را که در آن روزگار در حوزه متداول نبود، فرا گرفت و در دوره تعلیم و تربیت دفتر همکاری حوزه و دانشگاه (پژوهشگاه حوزه و دانشگاه) شرکت کرد و در تعطیلات به مباحثه تفسیر المیزان و شرح نهج‌البلاغه ابن ابی الحدید پرداخت.

اساتید
وی در تفسیر شاگرد آیت الله علی مشکینی بوده و کتاب‌های فلسفتنا و اقتصادنا نوشته آیت الله سید محمدباقر صدر را نزد آیت الله سید کاظم حائری فرا گرفت. در درس خارج فقه و اصول شاگرد اساتید بزرگی چون آیات عظام مرتضی حائری یزدی، فاضل لنکرانی، وحید خراسانی، جواد تبریزی بود. او دروس اسفار اربعه، برهان شفا، فصوص الحکم و تمهید القواعد را نزد عبدالله جوادی آملی و بخشی از اسفار را نزد استاد شهید مرتضی مطهری و فلسفه را از آیت الله محمدتقی مصباح یزدی آموخت.

جوایز علمی
کتاب آرای دانشمندان مسلمان در تعلیم و تربیت و مبانی آن، جلد ۱ به عنوان کتاب برتر حوزه در سال ۱۳۷۷. کتاب تربیت فرزند، سیره تربیتی پیامبر و اهل بیت ، جلد ۱، برگزیده سومین دوره کنگره دین‌پژوهان کشور در سال ۱۳۸۰. کتاب آرای دانشمندان مسلمان در تعلیم و تربیت و مبانی آن، جلد ۳، رتبه نخست بیست و یکمین دوره انتخاب کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۸۲.

سوابق و مسؤلیت‌ها
ریاست مرکز جهانی علوم اسلامی و عضویت در هیئت امنای آن ریاست پژوهشگاه حوزه و دانشگاه مدیریت گروه علوم تربیتی مؤسسه امام خمینی معاونت پژوهشی حوزه علمیه قم ریاست هیئت امنای دانشکده علوم قرآنی میبد امام جمعه شهرستان میبد عضو شورای فرهنگ عمومی کشور مسئولیت‌ها در حال حاضر ریاست جامعه المصطفی العالمیه امام جمعه قم ریاست مؤسسه اشراق و عرفان عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ریاست حوزه‌های علمیه برادران و خواهران میبد ریاست حوزه علمیه کل کشور

درباره استاد

دسته بندی:

مبانی اندیشه اسلامی

تاریخ استاد :

3 تیر 1397